Metsän hinta K-P:lla ensimmäisen kerran yli 4000 €/ha

Metsätilojen nimellishinta on 2000-vuosituhannen aikana lähes kolminkertaistunut (2,8-kertaistunut) Keski-Pohjanmaalla Maanmittauslaitoksen hintaseurannan valossa. Vuosi 2025 muodostuu ensimmäiseksi vuodeksi, jolloin metsätilojen keskimääräinen hehtaarihinta nousee yli 4000 euroon. Kaupankäynti on ollut viime vuosina vilkasta. Ja erityisesti vuodet 2019–2025 ovat olleet poikkeuksellisen aktiivisia.

Vuodelle 2026 kaavaillut veromuutokset – metsävähennysoikeuden laajentaminen 60 prosentista 75 prosenttiin – ovat lisänneet metsätilojen kysyntää vuonna 2025. Myös viime vuosien tavanomaista korkeampi puun hintataso tai oikeastaan loppukesästä alkanut puun hinnan tuntuva lasku on hyvin tukenut tarjontaa ja metsätilamarkkinaa. Kesällä 2025 käynnistynyt puun hinnan lasku on jo heijastumassa metsätilojen markkinahintoihin. Metsäarvioissa on selvästi korkeampi hintataso kuin mitä päivän puukaupassa on enää mahdollista saavuttaa. Noin kymppi on poissa puukuution hinnasta ja enemmän kuidulla kuin tukilla.

Keski-Pohjanmaan Metsänomistajien Liitto piti sääntömääräisen vuosikokouksensa Kokkolassa 27. marraskuuta 2025. Kokouksessa hyväksyttiin vuoden 2024 tilinpäätös ja toimintakertomus sekä vahvistettiin vuoden 2026 toimintasuunnitelma ja talousarvio. Hallituksessa jatkavat Hannu Lassila, Otto Similä, Jukka Leskelä, Heikki Syri ja Manu Purola.  Jäsenmäärältään Keski-Pohjanmaa on valtakunnallisen Etämetsänomistajien Liiton kolmanneksi isoin jäsenyhdistys heti Pääkaupunkiseudun ja Tampereenseudun Metsätilanomistajien jälkeen.  Liiton kokouksen näkemyksen mukaan metsätilakauppa jatkuu Keski-Pohjanmaalla aktiivisena myös vuonna 2026, ja hintakehityksen arvioidaan vähän niiaavan, mutta pysyvän pitkällä aikavälillä kohtuullisen vakaana, vaikka puumarkkinoiden liikkeet tuovatkin epävarmuutta lyhyen aikavälin näkymiin.

 

Kokousalustus

Kokousalustuksen piti toiminnanjohtaja Manu Purola 2000-luvun metsätilamarkkinoista  tässä olennaisimmat kuvat ja niiden analyysiä:

 

 

 

 

 

 

 

  1. Kauppamäärät: selvä kasvu 2010-luvun puolivälin jälkeen

      Kauppojen määrä (rakentamattomat yli 2 ha)

  • 2001–2010 taso: 36–75 kpl/vuosi
  • 2011–2018 taso: 50–90 kpl/vuosi
  • 2019–2024 nousu: 92–134 kpl/vuosi
  • 2025 alustava: 90 kpl 27.11.2025 tilanteessa, voi nousta 100 kpl:een 31.12.2025 mennessä

     Tulkinta

  1. Metsätilojen kysyntä nousi merkittävästi 2016–2024.
    Tämä osuu yhteen puumarkkinoiden vahvojen hintavuosien, matalan korkotason ja sijoittajien metsäkiinnostuksen lisääntymisen kanssa.
  2. 2019–2021 piikki (134–130 kpl) johtui koronakauden sijoitusvolyymeista ja halusta siirtää varallisuutta vakaaseen reaalivarallisuuteen.
  3. 2025 taso hieman alempi, mutta edelleen hyvin korkealla pitkän aikavälin keskiarvoon verrattuna.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Kauppojen pinta-alat: keskipinta-ala pysynyt vakiona

      Pinta-alan keskiarvo (ha)

  • Vaihteluväli 13–23 ha
  • Pitkän aikavälin keskitaso noin 18–20 ha

    Tulkinta

  1. Keski-Pohjanmaan alueella myytävät tilat ovat perinteisesti melko pieniä tai keskikokoisia.
  2. Suuria (yli 50 ha) kauppoja on vähän, mikä rajoittaa pinta-alan keskiarvon vaihtelua.
  3. Keskimääräinen pinta-ala on pysynyt yllättävän tasaisena – tarjonta määrittää tämän, ei kysyntä.

 

  1. Hinnat: huomattava nousutrendi yli kahdessa vuosikymmenessä

      3.1 Mediaanihinnan (€ / ha, keskimmäisin hinta) kehitys 2001–2025 (ylin kuva)

  • 2001: 1 167 €/ha
  • 2010: 1 593 €/ha
  • 2015: 2 381 €/ha
  • 2019: 2 169 €/ha (tilapäinen notkahdus)
  • 2022: 2 551 €/ha
  • 2023: 2 522 €/ha
  • 2024: 3 356 €/ha (ennätyslukema)
  • 2025: 3 299 €/ha
    Mediaanihinta  kuvaa metsätilamarkkinaa paremmin kuin keskiarvohinta, koska hajonta on suuri

Kasvu 2001–2025:
+2 132 €/ha (+183 %) eli lähes kolminkertaistuminen 24 vuodessa.

3.2 Keskimääräinen hehtaarihinta (€ / ha keskiarvohinta)

  • 2001: 1 378 €/ha
  • 2015: 2 872 €/ha
  • 2022: 2 958 €/ha
  • 2024: 3 690 €/ha
  • 2025: 4 050 €/ha

Tulkinta keskiarvon nousulle:
Keskiarvo nousee nopeammin kuin mediaani → markkinoille on tullut arvokkaampia ja puustoisempia tiloja, jotka vetävät keskiarvoa ylöspäin!
Myyjät ovat oppineet olemaan tekemättä 30-34 % verokannalla olevaa puukauppaa ennen metsätilasta luopumista, jolloin metsätilan ostaja saa metsävähennyksen ja voi diskontata osan sen tuomasta hyödystä kilpailutilanteessa metsätilan ostohintaan, jolloin molemmat sekä myyjä että ostaja pärjäävät. Metsätilan myyjä saa hankintameno-olettaman 40 %, jolloin vain 60 % kauppa-arvosta verotetaan. Ostaja saa 60 % (jatkossa 2026 alkaen 75 % metsävähennysoikeuden) mikä vähentää puukaupan lopullista veroa.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Hintahajonta (€ / ha): markkina on polarisoitunut
  • 2001: 765 €/ha
  • 2015: 2 019 €/ha
  • 2024: 1 947 €/ha
  • 2025: 2 238 €/ha

      Tulkinta:
Hintahajonta on kasvanut → markkina on kaksijakoinen:

  1. Hyväpuustoiset, helposti korjattavat tilat maksetaan erittäin kalliina ns. yläkvartiilissa.
  2. Harvennusrästit tai vaikea saavutettavuus ja taimikko- sekä suovaltaisuus laskevat osan metsätiloista selvästi alle keskiarvon ns alakvartiiliin.
  3. Keskiarvo kauppahinnoista ei kuvaa todellista keskimääräistä hintatasoa, mediaani on parempi tunnus kuvaamaan keskimääräistä hintatasoa. Mediaani on siis kaikkien metsätilakauppojen keskimmäisin arvo kun hinnat laitetaan järjestykseen pienimmästä suurimpaan.
  1. Kokonaisanalyysi kehityksestä

      5.1 Hintojen pitkän aikavälin ajurit

  1. Puumarkkinoiden noususyklit: erityisesti 2016–2018 ja 2021–2022.
  2. Sijoittajakysyntä ja pääoman hakeutuminen reaalivarallisuuteen: metsä koetaan vakaina kassavirtoina.
  3. Hyvät metsätilamarkkinat metsätiloille on kattavat markkinapaikat kuten metsamarkkinoint.fi
    ja metsatilat.fi missä vaihdanta on helppoa ja ammattimaista
  4. Matalat korot 2010–2021: nostivat metsätilojen reaalituottoa.
  5. Perhetilojen sukupolvenvaihdokset: myytävien tilojen määrä kasvoi.
  6. Energiapuun markkinat: nostivat heikkopuustoistenkin tilojen kysyntää.
  7. Luonnonvarojen turvasatama-status: epävarmat markkinat ovat lisänneet kysyntää.

      5.2 Keski-Pohjanmaan erityispiirteet

  • Metsätyyppi on kuivahkoa ja kuivaa kangasta sekä turvekangasta, hyvä kasvupotentiaali, vaikka lehtoja ja tuoreita vähän
  • Kasvu VMI:n mukaan 4,9 m3/ha/vuosi
  • Puuvarat ovat tasaisia, mutta suuria yhtenäisiä kokonaisuuksia on vähän → hinnat nousevat etenkin hyvin metsätalouskelpoisissa ja helposti saavutettavissa kohteissa.
  • Tieverkosto suhteellisen hyvä → nostaa alueen metsämaan likviditeettiä.
  1. Johtopäätökset 2025 markkinatilanteesta
  1. Hintataso on käynyt historiallisen korkealla, ja keskiarvohinta ylittää 4 000 €/ha, mikä on alueen kaikkien aikojen ennätys.
  2. 2025 tilasto ei näytä vielä selkeää hintakäännettä, mutta kasvu on tasaantunut vuoden 2024 mediaanihinnan huippuun verrattuna.
  3. Kysyntä on edelleen vakaa, mutta korkojen normalisoituminen ja puumarkkinoiden vaihtelut hillitsevät räjähdysmäistä nousua.
  4. Sijoittajien rooli on edelleen merkittävä – metsää pidetään vakaana varallisuuseränä.
  1. Mitä tämä tarkoittaa ostajille ja myyjille?

      Ostaja

  • Hintariskit ovat nyt korkeammat kuin 5–10 vuotta sitten.
  • Puustoiset tilat ovat ylikysynnässä, mutta heikompipuustoisia voi vielä saada järkevään hintaan.
  • Kassavirtaa painottavalle sijoittajalle markkina on edelleen perusteltu.
  • Tila-arviot ovat puun hinnan laskun takia yliarviossa

     Myyjä

  • Nyt on edelleen vahva myyntimarkkina, ostaja saa 75 %:n vähennyskuitin ja osa siitä diskontataan ostohintaan
  • Hyvä tieyhteys, kasvavat puustot ja yhtenäiset palstat maksimoivat hintapyynnin.